sobota, 26 lipca 2008

GIMP – tworzenie deseni i tła

 1. Tworzymy nowy dokument o parametrach:

a) 180x180 pikseli, rozdzielczość 100 dpi i inne jak na zdjęciu:

1. Klikamy Widok -- > Powiększenie -- > 2:1

2. Klikamy Widok -- > Wyświetl siatkę (polecam pracę na siatce – nie ma problemu z wyrównywaniem obiektów)

3. Z menu GIMPa wybieramy wypełnienie kubełkiem:


4. Zmieniamy kolor tła, klikając na pole zaznaczone na zdjęciu. Uwaga – w dolnym menu musi być zaznaczona opcja Typ wypełnienia: kolor pierwszoplanowy (podkreślone na czerwono):

5. Wybieramy dowolny kolor, klikając na niego, naciskamy OK i klikamy na nasz nowy obraz (kursor myszy przedstawia wówczas kubełek). Mamy obraz wypełniony dowolnym tłem:

6. Teraz popuszczamy wodze fantazji J Zaczynamy tworzyć desenie – wykorzystując pędzle, zaznaczania prostokątne czy eliptyczne, flitry – czyli wszystkie dostępne w programie opcje. Zaczniemy od zaznaczania prostokątnego.

7. Z menu programu wybieramy zaznaczanie prostokątne (klikając myszą lub wciskając R – w każdym przypadku przy kursorze myszy będzie kształt prostokąta):

Uwaga – obok zaznaczania prostokątnego znajduje się ikonka zaznaczania eliptycznego. Chcąc zaznaczyć obiekt owalny czy okrągły postępujemy tak samo, jak przy zaznaczaniu prostokątnym.

8. W dowolnym miejscu na obrazie (choć najlepiej zacząć na przecięciu siatki) klikamy i z pomocą lewego przycisku myszy rysujemy kształt – prostokąta lub kwadratu. Uwaga – bardzo dobrze jest zwracać tu uwagę na 2 parametry:

a) W lewym dolnym rogu podaną mamy pozycję w której znajduje się kursor – w pikselach. Najłatwiej jest ustawić kursor na pełne wskaźniki, np. 30, 30 (20 i 80, 60 i 10 itd.):

b) Bliżej środka – na dole, podany jest rozmiar zaznaczania tzn. jego szerokość i wysokość w pikselach (również przy zaznaczaniu eliptycznym):

 1. Zaznaczyliśmy pewien obszar na naszym obrazie – np. kwadrat:
 1. Jeśli nie podoba nam się to zaznaczanie, jest w złym rozmiarze czy miejscu – klikamy i zaznaczamy od nowa.
 2. Teraz zmieniamy kolor zaznaczania – za pomocą znanego już kubełka. W tym celu najpierw klikamy w kubełek, następnie zmieniamy kolor, wybieramy nowy, klikamy OK. i klikamy lewym przyciskiem myszy w zaznaczenie:


 1. Możemy dodać kolejny element, np. koło. Postępujemy tak, jak z zaznaczaniem prostokątnym (ikona zaznaczanie eliptyczne, wybieramy miejsce w którym ma znajdować się koło, rysujemy zaznaczanie, zmieniamy jego kolor). Uwaga, jeśli nowe zaznaczanie nachodzi na stare (jak na zdjęciu), to przy zmianie koloru należy kliknąć dwukrotnie – w nowo zaznaczone miejsce poza starym zaznaczaniem i w nowo zaznaczone miejsce, które nachodzi na stare zaznaczenie. Dopiero wówczas cale koło będzie miało nowy kolor:

 1. Dodamy kolejny element (oczywiście możemy dodawać ich dowolną ilość), np. za pomocą pędzla.
 2. Z menu wybieramy ikonkę pędzla oraz nowy kolor (klikamy bezpośrednio na pole z kolorem, nie na kubełek). Wybieramy rodzaj pędzla (podkreślenie), oraz inne parametry, np. skalę, czyli grubość pędzla:
 1. Pojedynczymi kliknięciami lewym przyciskiem myszy ozdabiamy nasz obraz, np. w ten sposób:

Oczywiście malować można inaczej – nie tylko kliknięciami.

 1. Kiedy uznamy, że nasz deseń jest gotowy – zapisujemy go. W tym celu musimy odnaleźć katalog z zainstalowanym programem i zapisać deseń w katalogu PATTERNS, jako plik dowolnanazwa.pat – desenie zawsze mają rozszerzenie PAT.
 2. W celu odświeżenia wyłączamy GIMPa, uruchamiamy ponownie i korzystamy z desenia J
 3. Tworzymy nowy dokument o parametrach np. 1800x1800 pikseli (aby nasz deseń pokrył równo dokument, nie został obcięty, nowy obraz musi mieć rozmiary które są wielokrotnością rozmiarów desenia - np. deseń 120x120 pikseli à obraz 1200x1200 czy też 600x600 pikseli) , rozdzielczości 300 dpi i innych:
 1. Z menu programu wybieramy kubełek, ale – zaznaczamy typ wypełnienia – deseń. Klikamy na okienko z deseniami (podkreślenie) i wybieramy nasz:
 1. Następnie klikamy w menu EdycjA -- > wypełnij deseniem. I gotowe – deseń przeze mnie zrobiony wygląda na całym obrazie tak:
 1. Teraz wystarczy zapisać obraz jako dowolnanazwa.jpg i mamy nowe tło.

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

Jasny, prosty, użyteczny :)

eight pisze...

Szajka, super instrukcja! Którego masz gimpa?

Szajajaba pisze...

to robiłam na wersji 2.0

Fajnie, że się podoba, będą następne, bo rozgryzam GIMPa intensywnie :D

baabcia pisze...

teraz wiem co zgłębiasz :-)